Εκδήλωση Λήξης Σχολικής Χρονιάς 2009-2010

Εκδηλώσεις πολιτισμού αντάξιες του ρόλου του οργάνωσε το Σχολείο μας, στη γιορτή λήξης της χρονιάς.

Η γιορτή ξεκίνησε με ομιλία της συγγραφέος Γαλάτειας Σουρέλη Γρηγοριάδου με θέμα:Επάγγελμα γονιός. Η ομιλήτρια παρά το προχωρημένο της ηλικίας της μίλησε με καρδιά εφήβου και όπως είπε ως παραμυθού δεν λέει ποτέ ψέματα. Προέτρεψε τους γονείς να διαθέσουν χρόνο για τα παιδιά τους. Να δημιουργήσουν ξανά την οικογένεια που υπάρχει μόνο τύποις στη σημερινή εποχή και να θυμηθούν ξανά το Κυριακάτικο τραπέζι. Στάθηκε πολλές φορές στη κατάθλιψη των εφήβων και ενοχοποίησε ευθέως τους γονείς γι' αυτή και στο ρόλο των μέσων ενημέρωσης και ιδιαίτερα της τηλεόρασης στη σμίλευση του χαρακτήρα. Χρησιμοποίησε αρκετά εύθυμα παραδείγματα και έρευνες για να πείσει το ακροατήριο με χαρακτηριστικά αυτά του μικρού που θεωρεί ως καλύτερο φίλο του έναν σκύλο σε έκθεση ινστιτούτου και του μικρού που μαζεύει χρήματα για να πληρώσει τον πατέρα του να του διαθέσει χρόνο.

Στη συνέχεια οι μαθητές με την καθοδήγηση του καθηγητή φυσικής αγωγής Γιώργο Ράμμο συμμετείχαν σε παιχνίδια σωματικής άσκησης με κυρίαρχο στοιχείο το νερό. Το πάθος και το κέφι τους ενθουσίασαν τους παρευρισκόμενους που τους καταχειροκρότησαν.

Ακολούθησε αποχαιρετισμός των μαθητών της Γ' Λυκείου.Ο διευθυντής του  σχολείου, Χρήστος Χαλδαιόπουλος ευχαρίστησε το διδακτικό προσωπικό και το σύλλογο γονέων για την άψογη συνεργασία τους και ευχήθηκε καλό Καλοκαίρι σε όλους.Επίσης, ευχήθηκε στους μαθητές της Γ'Λυκείου να έχουν καλή σταδιοδρομία και μοίρασε τους επαίνους και αναμνηστικά για τους μαθητές της Γ'Λυκείου

Κατά τη διάρκεια των εκδηλώσεων λειτούργησε έκθεση παιδικού βιβλίου την ευθύνη της οποίας είχαν οι καθηγητές:κ. Καπετανόπουλος, κ. Μπουτσικας

Η εκδήλωση έκλεισε με το πάρτυ που οργάνωσαν οι μαθητές της Γ'Λυκείου

Στατιστικά Ιστοσελίδας